Japanese Grill: Od klasycznych Yakitori do Steak, Owoce morza, i Warzyw

Amerykańskiego grillowania, japoński smakach: To jest nieodparty Ideą Japanese Grill. W ten śmiały książkę kucharską, szef Tadashi Ono i pisarz Harris Salat, grilli zapalonym zarówno udział kluczową myśl: że żyć broni gotowanie żeni się doskonale z

pysznych składników, takich

jak japoński sosmyśl: że żyć broni gotowanie żeni się doskonale z

pysznych składników, takich

jak japoński sos sojowy i miso. Pakiety z fast-and-łatwe przepisy kulinarne, marynat uniwersalne i krok po kroku

technik, Japanese Grill Cię grillowania niesamowite steki, kotlety schabowe, łosoś, pomidory i całego kurczaka, jak również tradycyjne ulubionych jak yakitori, yaki Onigiri, a cała sól opakowaniach ryb. Niezależnie od tego czy wykorzystują węgiel lub gaz, lub grillowanie początkującym lub uczeń, z pewnością spodoba potrawy, takie jak Steak Spódnica z Red Miso,

czosnek, sos sojowy Porterhouse, chrupiące Skrzydełka z kurczaka, Yuzu Kosho Przegrzebki, i sos sojowy-and-Lemon Bakłażan z grilla.

Ono i Salat zawierać sugestie menu dla zaawansowanych rozrywki oprócz szybkiego grillowania wyborów

na zdrowe posiłki w dni powszednie, a także mnóstwo pysznych stron tej pary również z

niczym się ognia. Grillowanie jest centralnym kuchni japońskiej od wieków, a kiedy smak niespotykanych potraw w japońskim Grill-zarówno współczesnych, jak i autentyczne-youu0026#39;ll stać się wierzącym, too.
Amazon Sales Rank: # 87291 książki w publikacji: 26.04.2011 Data wydania: 26.04.2011 Format: Liczba książek

elektronicznych Kindle przedmiotów: 1

Ten wpis umieszczono w kategorii Bez kategorii. Bookmark the permalink. Komentarze i odpowiedzi (trackback) zostały zablokowane.